Aktualności i artykuły

Opublikowano: 2 sierpnia 2012
Kategoria wpisu: poradniki

Kto szuka ten znajdzie …

W jaki sposób można przeszukać zawartość zbiorów komunikatów (message files)

Podczas pracy ze zbiorami komunikatów, prędzej czy później napotykamy konieczność wyszukania komunikatu według jego treści lub dowolnego fragmentu opisu. Narzędzia dostępne w systemie operacyjnym – komenda WRKMSGF, pozwala na wybranie komunikatu po podaniu jego identyfikatora (ID), brakuje niestety możliwości podania i wyszukania fragmentu tekstu opisu komunikatu.

Z pomocą przychodzi możliwość zastosowania prostego triku i wykorzystania komendy służącej do wyświetlenia opisu komunikatów DSPMSGD. Tak jak w przypadku wielu innych komend,  DSPMSGD pozwala skierować wynik swojego działania do pliku wydruku (do tzw. spool file’a).

By skierować zawartość dowolnego zbioru komunikatów do pliku wydruku wystarczy wywołać komendę:

DSPMSGD RANGE(*ALL) MSGF(biblioteka/plik_msgf) DETAIL(*BASIC)
OUTPUT(*PRINT)

Teraz wystarczy z użyciem komendy WRKSPLF podejrzeć utworzony zbiór wydruku, wpisać wyszukiwaną frazę w pole „Find” i przeszukać listę komunikatów korzystając z klawisza funkcyjnego F16 (pamiętając o istotnej wielkości liter).

Jeśli szukana fraza nie zostanie odnaleziona, należy pamiętać że istnieje możliwość umieszczania w treści komunikatu zmiennych (np. &1) zastępowanych informacją w momencie wyświetlania komunikatu, i dobierać wyszukiwaną frazę mając pewność że należy do tekstu stałego komunikatu.

^