Aktualności i artykuły

Opublikowano: 1 kwietnia 2013
Kategoria wpisu: poradnikiszkolenia

Szybki podglÄ…d pliku bazy danych

Często spotykam się z pytaniem o to, w jak możliwie najprostszy sposób przeglądnąć lub podglądnąć plik bazy danych DB2 w systemie AS/400. A ponieważ system operacyjny oferuje bardzo ubogie rozwiązanie, początkujący użytkownicy systemu mają z tym problem.

Można skorzystać z komendy DSPPFM lub narzÄ™dzia PDM wykorzystujÄ…cego tÄ… komendÄ™ lecz nie wszyscy używajÄ… go w codziennej pracy a i sposób prezentacji danych nRUNQRY - Szybki podglÄ…d pliku bazy danycha ekranie, odbiega od tego co nazywamy „przyjazny”. Brak numeracji rekordów, opisów kolumn a także sposób prezentacji wartoÅ›ci liczbowych (a raczej jego brak), potrafiÄ… skutecznie zniechÄ™cić do tej metody wyÅ›wietlenia zawartoÅ›ci pliku bazy danych.

Inne narzędzia, takie jak Query lub SQL, które w zaawansowany sposób pozwolą nie tylko wyświetlić dane, ale i uporządkować rekordy wymagają wykonania zbyt wielu czynności, są po prostu zbyt zaawansowane by używać ich do prostego podejrzenia zawartości pliku.

Najprostszy sposób, który zwykle polecam i sam wykorzystujÄ™ na co dzieÅ„, opiera siÄ™ na wykorzystaniu narzÄ™dzia Query, lecz bez wywoÅ‚ywania interface’u który ono oferuje.

Komenda RUNQRY pozwala na uruchomienie zapytania na pliku bazy danych, a wymaga podania jedynie nazwy tego pliku i ewentualnie biblioteki w której nasz plik się znajduje. Składnia pozwalająca na poprawne wywołanie komendy wygląda następująco:

RUNQRY QRY(*NONE) QRYFILE(nazwa biblioteki /nazwa pliku)

Ponieważ podane parametry komendy RUNQRY wystÄ™pujÄ… w niezmienionej kolejnoÅ›ci na ekranie podpowiedzi do komendy można ich nie wprowadzać wydajÄ…c komendÄ™ z linii komend. SkÅ‚adnia zostaje „odchudzona” do nastÄ™pujÄ…cej postaci:

RUNQRY *NONE nazwa biblioteki / nazwa pliku

Jeśli nasz plik znajduje się w bibliotece obecnej na liście bibliotek, nie musimy podawać jej nazwy. Dodatkowo możemy skrócić wartość *NONE. Ostateczna wersja komendy (bez nazwy biblioteki) przedstawia się następująco:

RUNQRY *N nazwa pliku

Całkiem prosto i zgrabnie, nieprawdaż ?

Ale to nie wszystko. Możemy jeszcze bardziej uprościć metodę podglądu pliku bazy danych korzystając z prezentowanej komendy. Ale o tym w kolejnym wpisie.

^