Aktualności i artykuły

Opublikowano: 16 grudnia 2013
Kategoria wpisu: poradniki

Transfer danych z Excela do AS/400

W codziennej pracy z systemami komputerowymi opartymi o bazę danych DB2 często stajemy przed koniecznością transferu danych z arkusza excel’owego do bazy danych systemu AS/400. Najprościej taki transfer danych wykonać z wykorzystaniem tzw. dodatku (ang. add-in) do excel’a, który to dodatek jest zawarty w pakiecie Client Access serwera AS/400.

A oto instrukcja w jaki sposób wykonać instalację dodatku w wersji dla Office 2007/2010:

  • Na górnej belce arkusza kalkulacyjnego powinna znajdować się strzałka skierowana w dół z poziomą linią umieszczoną nad nią. Należy kliknąć na strzałkę i wybrać „Więcej poleceń …” z menu.

Transfer danych - instalacja dodatków

  • W otwartym oknie opcji programu należy wybrać „Dodatki” z menu umieszczonego po lewej stronie
  • Poniżej wyświetlonych dodatków w prawej części okna powinien znajdować się przycisk „Przejdź..” który należy kliknąć, upewniając się że na liście wyboru z lewej strony przycisku znajduje się opcja „Dodatki programu Excel”

Transfer danych - wybór dodatków

  • W kolejnym okienku zatytułowanym „Dodatki” należy wybrać przycisk „Przeglądaj…”

Transfer danych - wyszukanie dodatków

  • Następnie należy odszukać katalog instalacyjny Client Access (domyślnie C:\Program Files\IBM\Client Access) i otworzyć folder Shared
  • W folderze odszukać i kliknąć na plik cwbtfxla.xll. Jeśli takiego pliku nie ma oznacza to że najpewniej nie został zainstalowany razem z pakietem Client Access

Transfer danych - plik dodatku

  • Po zaakceptowaniu wyboru, ikony narzędzi do transferu danych powinny pojawić się  w zakładce „Dodatki”

Transfer danych - zainstalowany dodatek

Tym sposobem uzyskujemy dostęp do dwóch opcji dodatkowych Excel’a, które umożliwią nam transfer danych z bazy danych AS/400 jak i umieszczenie danych z arkusza kalkulacyjnego w bazie serwera. W jaki sposób umiejętnie korzystać z tych opcji przedstawię w kolejnym wpisie.

^