Aktualności i artykuły

Opublikowano: 31 stycznia 2014
Kategoria wpisu: poradniki

FTP – proste wykorzystanie

Niejednokrotnie w trakcie codziennej pracy spotykamy siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… przesÅ‚ania plików z jednego serwera AS/400 na inny, czÄ™sto znajdujÄ…cy siÄ™ w odlegÅ‚ej lokalizacji, do którego mamy tylko zdalny dostÄ™p. NajÅ‚atwiej wtedy skorzystać z protokoÅ‚u komunikacyjnego FTP w postaci jednego z wielu narzÄ™dzi realizujÄ…cych takÄ… usÅ‚ugÄ™. Na przykÅ‚adzie jednego z nich opisze jak usprawnić sobie pracÄ™ …

AS/400 FTPWiele osób korzysta ze specjalizowanych aplikacji które działają po stronie serwera (AS/400) i w pełni automatyzują proces transferu. Jednak nie zawsze mamy możliwość ustawienia połączenia bezpośrednio między dwoma serwerami. Zdarza się tak, że najpierw paczkę danych musimy pobrać na stację roboczą (PC-et z Windowsem) i dopiero stąd przesłać dalej na serwer docelowy. Umiejętność obsługi takiego przypadku pozwoli bez problemu obsłużyć prostsze warianty a ponadto opisywany scenariusz pozwala również przesyłać np. programy lub kody źródłowe pobrane na PC-ta, na serwer AS/400.

Z bardzo wielu specjalizowanych narzędzi oferujących obsługę transferu FTP trudno wybrać to jedno, dlatego ja do tak podstawowych zastosowań korzystam po prostu z klienta FTP zawartego w menadżerze plików Total Commander. Umożliwia mi szybkie poruszanie się po strukturze katalogów z jednej strony a systemie bibliotek po stronie serwera. Obsługa jest prosta i można zachować definicje dla połączeń które wykonujemy częściej.

Uruchomienie transferu nastÄ™puje po wybraniu menu „Sieć” i opcji „FTP PoÅ‚Ä…czenie …”.

Wywołanie usługi FTP w Total Commander

Do wyboru mamy natychmiastowe połączenie za pomocą wcześniej stworzonych definicji lub utworzenie nowej. Tworząc nową połączenie podajemy jego parametry.

Definicja nowego połączenia FTP w Total Commander

– dowolnÄ… nazwÄ™ w polu Sesja

– adres serwera w polu Nazwa hosta

– jeÅ›li chcemy zautomatyzować proces logowania podajemy profil użytkownika oraz hasÅ‚o; jeÅ›li tego nie zrobimy, przy każdej próbie poÅ‚Ä…czenia bÄ™dziemy proszeni o wprowadzenie tych danych

– jeÅ›li chcemy po nawiÄ…zaniu poÅ‚Ä…czenia „znaleźć siÄ™” we wskazanym miejscu systemu plików (katalogu IFS lub bibliotece) podajemy Å›cieżkÄ™ dostÄ™pu

– powyższa zasada dotyczy również folderu na lokalnym komputerze

Wprowadzenie wymienionych danych w zupełności wystarczy do nawiązania połączenia. Gdy to nastąpi wystarczy skorzystać z własności Total Commander-a by skopiować czy przenieść dane.

Jeśli chcemy przenieść na serwer plik źródłowy (np. z kodem programu) możemy to zrobić, podając ścieżkę do tzw. membra. Wygląda to tak, jak na poniższej ilustracji.

Kopiowanie źródeł programów AS/400 przez FTP w Total Commander

^