AS/400 – podstawy systemu które musisz znać
JeÅ›li zaczynasz pracÄ™ z serwerami AS/400, iSeries, IBM Power Systems lub chcesz poznać podstawy dziaÅ‚ania i charakterystykÄ™ obsÅ‚ugi tych systemów, ten artykuÅ‚ jest wÅ‚aÅ›nie dla Ciebie …
System operacyjny,pod którego kontrolÄ… pracujÄ… serwery AS/400 to po prostu OS/400. ObsÅ‚uga systemu możliwa jest za pomocÄ… komend oraz systemu menu, a także specjalnej nakÅ‚adki graficznej, instalowanej na komputerze PC – System i Navigator. To wÅ‚aÅ›nie komendy stanowiÄ… centrum dowodzenia systemem – również każda z uruchamianych funkcji menu uruchamia odpowiedniÄ… komendÄ™ – a zbiór wszystkich komend skÅ‚ada siÄ™ na tzw. Control Language w skrócie CL.
Komendy systemu AS/400 skÅ‚adajÄ… siÄ™ z trzyliterowych skrótów słów w jÄ™zyku angielskim zÅ‚ożonych w pary lub trójki. Na przykÅ‚ad słówko „work” jest wykorzystywane w wielu komendach systemu i reprezentuje je skrót „WRK” a dane wyjÅ›ciowe do wydrukowania (tzw. spool files) mogÄ… być opisane skrótem „SPLF” – tak, wiem, to czteroliterowy skrót lecz jest naprawdÄ™ rzadkim wyjÄ…tkiem. JeÅ›li poÅ‚Ä…czymy razem oba wyrazy otrzymamy komendÄ™ do „pracy z wydrukami” (WRKSPLF) sÅ‚użącÄ… do obsÅ‚ugi plików wydruku obecnych w systemie. A tak na marginesie, komendy wprowadzamy w linii komend u doÅ‚u ekranu terminala, zaraz za symbolem „===>”.
Aby zobaczyć listÄ™ komend systemu pogrupowanych w kategorie, należy wpisać w linii komend „GO VERB”. Lista komend jest caÅ‚kiem pokaźna, lecz w codziennej pracy nie wykorzystuje siÄ™ wiÄ™cej niż 20%. Do każdej z komend można wywoÅ‚ać podpowiedź, wprowadzajÄ…c jej nazwÄ™ i naciskajÄ…c klawisz funkcyjny F4. Podpowiedź pokaże szczegóły dotyczÄ…ce komendy oraz listÄ™ dostÄ™pnych dla niej parametrów.
Wszystko co jest uruchamiane i pracuje na serwerze AS/400 nazywane jest zadaniem (ang. job). Każde zadanie pracuje w specjalnym obszarze – Å›rodowisku, zwanym z angielskiego subsystem. Aby zobaczyć listÄ™ wszystkich aktywnych zadaÅ„ w systemie należy użyć komendy do „pracy z aktywnymi zadaniami”, z angielskiego Work with Active Jobs, a stosujÄ…c trzyliterowe skróty: WRKACTJOB. Nie wchodzÄ…c zbytnio w szczegóły techniczne, subsystem to twór który pozwala przydzielić dla zadania zasoby, takie jak pamięć, czas procesora, itp.. Na przykÅ‚ad drukarki pracujÄ… we wÅ‚asnym Å›rodowisku (subsystem-ie) nazwanym QSPL, który pozwala na przydzielenie odpowiednich zasobów tylko na zadania drukowania. W ten sposób zadania mogÄ… otrzymać zasoby o charakterystyce która najefektywniej pozwala im wykonać prace.
Na zakoÅ„czenie, kilka słów na temat zamykania i ponownego uruchamiana systemu AS/400. Uruchamianie lub restart nazywany jest Initial Program Load, w skrócie IPL i podobnie jak w wiÄ™kszoÅ›ci systemów komputerowych polega na sprawdzeniu wszystkich zasobów, zaÅ‚adowaniu systemu operacyjnego i ewentualnych systemów skojarzonych, tak by system staÅ‚ siÄ™ „operacyjny”. W trakcie wykonywania procedury startu (IPL) system może zgÅ‚osić problemy sprzÄ™towe, jednak nie należy siÄ™ tym martwić ponieważ wiÄ™kszość elementów takich jak dyski, zapasowe źródÅ‚a zasilania, a nawet pamięć może być wymieniona podczas pracy komputera.
Tak, wiÄ™c do zamkniÄ™cia lub uruchomienia IPL systemu korzystamy z menu Power, które możemy wywoÅ‚ać komendÄ… „GO POWER” z linii komend lub używajÄ…c komendy Power Down System, w znanej już skróconej konwencji: PWRDWNSYS.