Aktualności i artykuły

Opublikowano: 1 października 2013
Kategoria wpisu: poradniki

AS/400 dla opornych

Kilka podstawowych informacji na temat serwerów AS/400 dla tych, którzy nie mają o nich pojęcia, a chcieliby lub „zostali zmuszeni” do oswojenia się z tym rzadko spotykanym na codzień komputerem.

Terminologia

System operacyjny serwera AS/400 nazywa się OS/400. Wersję systemu operacyjnego określa się w formacie ViRi, gdzie poszczególne litery oznaczają numer wersji i numer wydania, np. V6R1. Poniżej tabela przedstawiająca podstawowe pojęcia związane z serwerami PC i ich odpowiedniki w środowisku AS/400

PCAS/400
Szybkość procesora w MHzWydajność mierzona w CPW (commercial processing workload)
RAMPamięć główna (main storage)
Pamięć dyskowaDASD (direct address storage drive)
profil Administratoraprofil QSECOFR
Boot (program startujący)IPL (initial program load)
Aktualizacje (service packs)PTF (program temporary fix)
Ctl-Alt-DelPWRDWNSYS
Ścieżka dostępuLista bibliotek
Menadżer zadańWRKSYSSTS
WRKACTJOB

Architektura systemu

AS/400 to serwer, a nie stacja robocza i serwer. Innymi słowy w przeciwieństwie do serwerów PC, nie znajdziemy tutaj miejsca na podłączenie klawiatury, myszy czy wyjścia video karty graficznej. By skonfigurować serwer i nim zarządzać musimy przygotować dedykowaną stację roboczą (komputer typu PC), która będzie stanowić tzw. konsolę. Podstawową formą komunikacji z serwerem jest terminal tekstowy (oprogramowanie zainstalowane na komputerze PC emulujące terminal 5250), często nazywany „green screen”. Po wykonaniu wstępnej konfiguracji, administrować serwerem można również za pomocą graficznego interface-u użytkownika (GUI) o nazwie Operations Navigator.

ciąg dalszy nastąpi …

^