Aktualności i artykuły

Opublikowano: 10 stycznia 2014
Kategoria wpisu: poradniki

Przekroczona liczba wydruków w systemie – CPF4235

Kilka dni temu diagnozując problemy z tworzeniem wydruków na jednym z obsługiwanych serwerów natrafiłem pierwszy raz na błąd wynikającym z przekroczenia liczby wydruków w systemie. Po prostu w pewnym momencie zadania tworzące wydruki zaczęły przerywać swoje działanie sygnalizując problem.

Błąd ten  objawił się komunikatem CPF4235, który w sposób dosyć jasny i oczywisty wskazuje na przyczynę powstania a ta nasuwa rozwiązanie. Otóż wspomniany komunikat, wygenerowany z kodem przyczyny '2′ wskazuje na przekroczenie dostępnej liczby identyfikatorów wydruku (ID) przydzielanych dla każdego powstającego w systemie spoola-a. System operacyjny pozwala na wygenerowanie 2 610 000 identyfikatorów – referencji przydzielanych dla każdego z wydruków, a więc innymi słowy w systemie może w danej chwili istnieć 2 610 000 plików wydruków. Rozwiązaniem problemu jest oczywiście zredukowanie liczby wydruków poprzez uruchomienie druku na urządzeniu zewnętrznym lub usunięcie ich z systemu za pomocą komendy DLTSPLF lub CLROUTQ.

Fakt, że komunikat błędu o takim numerze zobaczyłem pierwszy raz w ciągu ponad 10 lat pracy spowodował, że „śledztwo” było kontynuowane …

Ostatecznie „oskarżonym” okazało się zadanie wsadowe prawdopodobnie uruchomione z błędnymi parametrami, które generowało co sekundę wydruk JOBLOG-a. Co ciekawe komunikat błędu który powstawał w tym zadaniu to CPF4167 mówiący o tym, że zadanie nie może już wygenerować więcej wydruków i dopiero „zabicie” tego zadania spowodowało powstanie komunikatu CPF4235 przy próbie utworzenia JOBLOG-a z jego wymuszonego zamknięcia.

I jeszcze dodatkowa uwaga, może nawet najważniejsza. Usunięcie nadmiaru wydruków nie spowodowało, że inne zadania tworzące wydruki zaczęły działać poprawnie. Dopiero kolejne uruchomienie, lub przelogowanie się w przypadku zadań interaktywnych pozwoliło na poprawną pracę.

^